Сучасні магазини та заклади громадського харчування широко використовують різного типу холодильні вітрини. Таке обладнання можна зустріти у відділах супермаркетів і гіпермаркетів, в невеликих магазинах, на базарах, в ресторанах, кафе та їдальнях. Холодильні вітрини призначені для тимчасового зберігання продуктів харчування, а також для їх демонстрації покупцям.
Правильно обрана вітрина є запорукою успішної роботи продуктового магазину. Практично кожен підприємець хоче придбати якісне функціональне холодильне обладнання за прийнятною ціною. Але як це зробити, коли ринок переповнений великою кількістю різноманітних моделей і виробників холодильних вітрин? На що варто звернути увагу, щоб правильно обрати холодильне обладнання для свого закладу?
1. Розташування обладнання.
Обираючи холодильну вітрину, перш за все варто враховувати розміри торгового приміщення і специфіку роботи закладу. Важливо правильно визначитись із місцем розташування обладнання. Якщо торгова точка має невеликі розміри, то для створення оптимального потоку покупців краще обирати пристінні. Якщо ж приміщення має велику площу, можна використовувати острівні вітрини. Таке обладнання розташовується в центрі приміщення і складається з вітрин-сегментів. Такі острови можна формувати, наприклад, з вітрин виробників Модерн Експо, Технохолод тощо.
Дуже часто для невеликих магазинів важливими є саме розміри пристінних вітрин: ширина - для вдалого переміщення обладнання крізь дверний отвір, глибина - для естетичної та ефективної викладки товару і роботи продавця з презентаційною площею вітрини.
2. Розташування товару:
Вертикальні. Багатоярусні вітрини для розміщення напоїв, кондитерських виробів, випічки, холодних закусок.
Ось приклад кондитерської вітрини: "QuadroStream Confiture"
Горизонтальні. Використовують для експозиції широкого продуктового асортименту: мясо, сири, салати, десерти, суші, бутерброди.
3. Комплектуючі
Від якості комплектуючих залежить наскільки добре буде працювати вітрина, і як довго. Якість компресора можна визначити по терміну гарантії, який дає виробник вітрин. Вітрини Модерн Експо і UBC, до прикладу, укомплектовані деталями найкращих світових виробників - випарники Італія - LUVE, компресори - Словакія Embraco, автоматика Danfoss, Dixell. І мають гарантію 3 роки.
4. Динамічна та статична системи охолодження
Динамічна система охолодження означає, що охолоджене повітря всередині вітрини примусово приводиться в рух. Така система у буквальному сенсі обдуває весь товар по всій площі.
Плюси: можна викласти у вітрину багато товару і не турбуватися про його охолодження.
Мінуси: товар може «обвітритися», підсушитися.
Тому такі вітрини добре підходять для товару, який знаходиться в упаковці або не боїться підсушування. Приміром, пакети з молоком, упаковане м'ясо, риба, сосиски і т. д.
Ось приклад вітрини з динамічною системою охолодження: "UBC Gracia"
Статична система охолодження не «ганяє повітря» всередині вітрини.
Плюси: такі продукти як розрізаний сир, ковбаса, свіже м'ясо будуть зберігатися довше, не підсушуючись.
Мінуси: не вийде викласти у вітрину багато товару, так як він повинен рівномірно охолоджуватися.
Ось приклад недорогої вітрини зі статичною системою охолодження: "Juka VGL190"
5. Температурний режим:
Холодильні вітрини бувають середньотемпературні, низькотемпературні, морозильні, кондитерські.
Перша група обладнання призначена для зберігання і демонстрації охолоджених продуктів. До цієї категорії товарів належать, наприклад, ковбасні вироби, готові салати, молочна продукція, напівфабрикати.
Ось приклад середньотемпературної вітрини: "QuadroStream"
Низькотемпературні холодильні вітрини призначені для демонстрації і зберігання замороженої продукції – м'ясо, риба, морепродукти тощо.
Ось приклад низькотемпературної вітрини: "MUZA — UBC"
Морозильні вітрини (0 … -18 °С) розраховані на тривале зберігання заморожених продуктів.
Модифікація MUZA — UBC -15..-18 °С "MUZA — UBC"
Кондитерські (+2 … +8 °С) - специфічні вітрини для демонстрації і короткотривалого зберігання кондитерських виробів, які не підлягають заморозці.
Ось приклад кондитерської вітрини: "MUZA — UBC"
Слід зазначити, що існують і так звані універсальні вітрини. Температура яких від -5 до +5 за Цельсієм. З одного боку, вони можуть зберігати звичайні продукти, такі як молоко або м'ясо при температурі від +1 до +5 градусів. Можуть зберігати заморожені напівфабрикати при температурі -5 градусів. З іншого боку, якщо вітрина купується на ринок, то навколишня температура повітря влітку може досягати до +35 градусів і вище. Тоді можливість працювати в «мінусовому режимі» дозволяє вітрині підтримувати всередині ту ж температуру до +5 навіть якщо на вулиці під +40 градусів. Просто її доведеться включати на мінусову температуру. Більшість вітрин Технохолод мають модифікацію температурного режиму від -5 до +5 градусів, це зазначено в таблиці характеристик кожної вітрини.
Ось приклад універсальної вітрини: "Джорджія — Технохолод"
6. Підсвічування
Здавалося б, не суттєвий момент, проте для м'яса та ковбас використовується спеціальне підсвічування з рожевим відтінком. Для молочних продуктів і риби така підсвітка не підходить, інакше продукт матиме неприродній відтінок. На це варто звернути увагу. З іншого боку, для м'ясних продуктів може використовуватися і звичайна підсвітка.
Отож, сучасні виробники вітрин пропонують покупцям не просто широкий асортимент холодильного обладнання, але й забезпечують подальший супровід і гарантію на всі комплектуючі. А Центр автоматизації СІРІУС забезпечить післяпродажний сервіс вітрин, придбаних у нас!
Проконсультуватись за всіма ключовими запитаннями ви можете за телефонами, вказаними на нашому сайті, або в он-лайн чаті. Допоможемо вам у визначенні потреб і специфіки роботи вашого закладу, а відтак — і з вибором, монтажем і обслуговуванням холодильних вітрин та іншого обладнання і програмного забезпечення для торгівлі.
З нами ви знайдете оптимальне рішення для свого бізнесу.